Zbliża się najtrudniejszy pod względem bezpieczeństwa sezon. Późna jesień to czas, kiedy działkowcy opuszczają ogrody, co daje zwiększone pole do popisu i czyni niebywałą okazję dla złodziei i wandali. Mimo, że zarządy ROD robią wszystko, aby to bezpieczeństwo zapewnić – w wielu ogrodach jest dobre ogrodzenie, monitoring, czy nawet ochrona –  to jednak policyjne statystyki jasno pokazują, że w okresie jesienno-zimowym dochodzi do nawet 70% zdarzeń więcej, niż w trakcie sezonu działkowego. Złodzieje nie próżnują, ich łupem pada niemal wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość.

Drobni złodzieje, jak i zorganizowane grupy przestępcze z altan kradną wyposażenie, narzędzia, ale także elementy ogrodzenia działek. Słowem wszystko, na czym mogą zarobić odsprzedając kradzione towary osobom trzecim lub na złomowiskach. Forsowane przez złodziei zabezpieczenia altan (drzwi, zamki, okna) przyczyniają się do wzrostu kosztów wyrządzonych szkód. Zdarza się, że altany są przez nich doszczętnie dewastowane, a nawet celowo podpalane. O ile kradzieże w większości przypadku nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia, to z całą pewnością podpalenia stanowią takie zagrożenie. Do dzisiaj zdarzają się przypadki, że ktoś traci życie w pożarze na terenie ROD. Najczęściej są to bezdomni szukający schronienia przed zimnem i próbujący ogrzać się na wszelkie sposoby.

 

Dlatego należy zrobić wszystko, aby zminimalizować zagrożenia kradzieży oraz podpaleń i odpowiednio zabezpieczyć swoją altanę na zimę. W jaki sposób?

Oto nasze porady:

– zainwestuj w solidne, najlepiej atestowane zamki w drzwiach, bramach, a nawet w kraty w oknach;

–  nie pozostawiaj w altanie „na widoku” przedmiotów wartościowych;

– bardziej cenne przedmioty, tak jak kosiarki, piły, sprzęt elektroniczny czy agregaty najlepiej zabierz z altany;

– nie opowiadaj nikomu o tym, co pozostawiono w altanie;

–  oznakuj sprzęt w trwały i widoczny sposób  (grawer, farba) ;

– odwiedzaj działkę w sezonie zimowym i zwracaj uwagę również na sąsiednie działki;

– wymieniaj się informacji z sąsiadami za pośrednictwem telefonów i innych komunikatorów o podejrzanych sytuacjach zaobserwowanych na działkach;

– powiadamiaj policję o podejrzanie zachowujących się osobach;

– bezwzględne i niezwłoczne zgłaszaj wszelkie, nawet najdrobniejsze przypadki kradzieży i akty wandalizmów;

–  wykup indywidualną polisę ubezpieczeniową.

Opr. E.Ch.

fot. https://pixabay.com/pl/